CZ DE IT
30. 7. 2007

Baldachýn PRAKTIC

Protože jsme byli postaveni před zakázku kde bylo třeba zastínit vodorovnou plochu, a dostupná řešení jsou poměrně finančně náročná, rozhodli jsem se vyvinout vlastní systém zastínění. Zadání bylo jednoduché:

 1. jednoduchá konstrukce
 2. ruční ovládání

 3. kvalitní materiály

 4. přijatelná cena

Toto zastínění je konstruováno jako interierové, to znamená že použití může naleznout především v zimních zahradách, v různých zastřešených přístavcích k domu nebo „sezeních“.

Baldachýn může být na ovládání provázkem, za předpokladu že bude možné použít lichý počet kolejnice. Jinak může být ovládán tyčkou na posuv. Protože ovládání je ruční provázkem (podobně jako vertikální žaluzie) je trochu omezena plocha baldachýnu. Není problém ale zastínit větší plochu a to pomocí několika jednotlivých sestav baldachýnů.

Konstrukce baldachýnu:

Pro vedení látek je využito hliníkových kolejnic, z nichž prostřední je poháněna provázkem.

Kolejnice mají kluzné jezdce.

Látka je ke kolejnicím upevněna tak, že jednotlivé sekce baldachýnu jsou rozděleny tunýlkem, ve kterém je vsunuta tyčka. Do tyčky jsou uchycena kovová očka a propojení oček s jezdci v kolejnici je zajištěno plastovými „šneky“ obr.1. Tímto spojením je zajištěno vůle celého spojení .

baldachýn praktic obr. 1

Látky (Screen) baldachýnu:

Jako látka pro zastínění byla použita látka POLYSCREEN 350g/m2. Látky typu Screen jsou pravděpodobně pro tyto účely nejvhodnější vzhledem ke svým vlastnostem. Především „udělají snesitelný stín“, přitom jde přes ní světlo a je lehce udržovatelná. Navíc nesálá teplo jako jiné látky. Na obr.2 je vidět vyfocené slunce přes látku v době největších letošních veder.

baldachýny praktic

Montáž baldachýnu:

Při montáži je velice důležité, aby všechny kolejničky byly rovnoběžně, protože jinak začne celý mechanizmus nebude dobře jezdit. Baldachýn byl dělán na prostoru š 350 x h 250cm, což je asi mezní rozměr pro vodorovné zastínění.

U šikmého provedení ( cca 30°od základny ) je rozměr pro provázkové ovládání kolem š220 x h 250cm. Ovládání je možné zhora dolů nebo zdola nahoru, takže v podstatě lze zastínit 5bm.


Protože při vývoji jsme hleděly především na jednoduchost a spolehlivost celého systému vznikl tak produkt, který si bude moci namontovat sám i trochu zručný člověk. Na obr.4 je schematický nákres baldachýnu. Také pokud porovnáme tento systém s dosud dostupnými, může se jevit jako docela dobrá varianta a navíc cenově velice příznivá. Na obr. 3 je vidět již hotový baldachýn v akci.

baldachýn praktic obr. 3 baldachýn praktic obr. 4 (schema)

 

Autor článku: Robert MAREK, PRAKTIC s.r.o., 27.7.2007

 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

 • Profesionální poradenství
 • Konzultace ve studiu
 • Konzultace u klienta
 • Odborné zaměření
 • Zajištění výroby
 • Šití
 • Odborná montáž
 • Aranžování
 • Tapetování a malba
 • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi