CZ DE IT
15. 3. 2010

Bytový textil a jeho údržba

Věnujeme čas a péči jeho výběru, studujeme barevnice, porovnáváme jeho výhody a nevýhody, necháváme pracovat svou představivost, těšíme se na nové záclony či závěsy. Věnujme svou pozornost i patřičné údržbě a bytový textil nám bude i nadále zpříjemňovat každý den.

Záclony

Moderní záclony jsou vyrobeny ze syntetických vláken, což výrazně ulehčuje jejich údržbu. I přesto doporučujeme záclony prát minimálně 3 - 4 během roku. Před vložením do pračky záclony ( a týká se to i jemných závěsů) poskládáme, vhodné je i používat síťky na praní záclon. Pereme zásadně na doporučenou teplotu 30 - 40 ° C, samozřejmostí je jemný program bez odstřeďování. Velice důležité je ihned po vyprání záclony vyjmout z pračky, jinak dochází k nežádoucímu pomačkání. Po odkapání je ještě vlhké zavěsíme na okna , upravíme do požadovaného tvaru aby se vlákna vyrovnala a necháme doschnout.

detail uchycení   detail   pohled naproti vstupu 

 Pokud budeme postupovat takto pečlivě, není většinou nutné záclony žehlit. Pokud přece jen potřebujeme záclony přežehlit, tak jen opatrně žehličkou nastavenou na nízkou teplotu a po vyžehlení ihned zavěsit.

Závěsy

Závěsové materiály mají více možností, co se týká jejich složení a od toho se odvíjí i příslušný způsob péče.  Zde je opravdu nutné dodržovat symboly údržby materiálů, které bychom měli prostudovat již při nákupu závěsů. Pokud tedy preferujeme snadnou a nenáročnou údržbu, volíme nemačkavé syntetické materiály, které jsou i více odolné proti ušpinění. I zde však platí jednoduchá zásada -  prát podle potřeby, ale vždy dostatečně často, aby nedocházelo k hloubkovému ušpinění. Pokud při praní postupujeme stejně šetrným způsobem, jako u záclon, opět není nutné žehlení a ušetříme si spoustu práce.

fialová jídelna detail   přesah záíclonové tyče se závěsem linz (styltex)   roh 2

Přírodní materiály (kromě hedvábí, které se nesmí prát) snesou vyšší teploty, což je výhoda hlavně u dětských textilií. Nutností je ovšem žehlení a to u větších kusů nebývá jednoduché. U tkanin z přírodních materiálů, jako jsou bavlna a len, je nutné již při nákupu ověřit, zda se jedná o předem vysrážený materiál nebo zda musíme počítat s rezervou navíc. U bavlněných tkanin je nejčastější srážlivost 10 %. Vyvarujeme se tak možnosti nepříjemného překvapení po vyprání závěsů.

Svou oblibu stále mají i tkaniny s vlasem, které jsou náchylné k zachycování prachu. Proto je vhodné sametové či žinylkové závěsy občas prachu zbavit jemným vyluxováním nebo vytřepáním. Závěsy ze sametu je nutné dávat vyčistit, žinylkové materiály je možné šetrně prát na nižší teploty, opět je důležité neždímat, aby nedošlo k polámání vláken.

Autor článku: redakce Zaclona.cz

 

 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

  • Profesionální poradenství
  • Konzultace ve studiu
  • Konzultace u klienta
  • Odborné zaměření
  • Zajištění výroby
  • Šití
  • Odborná montáž
  • Aranžování
  • Tapetování a malba
  • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi