CZ DE IT
23. 3. 2009

Designéři oken nepracují jen pro bohaté!

Mnoho lidí se domnívá, že pozvat si designéra je nákladná záležitost, kterou si nemohou dovolit. Je samozřejmé, že za vše se musí platit, je ale skutečně služba designéra výsadou těch movitějších?

Příkladem může být tato realizace kuchyně s jídelnou. Zákaznice si mohla zajít do prodejny bytového textilu (konkrétně prodejna Styltex je na Dukelských Hrdinů 22 na Praze 7), vybrat si látku dle vzoru a za předpokladu, že správně změřila svá okna se domluvit s prodavačkou na kalkulaci včetně šití. Hotový závěs i se zakoupenou tyčí pak mohl někdo z rodiny namontovat. Jaké nám vznikly v tomto případě výhody a nevýhody?:

Výhody nevyužití profesionála:

 1. Nižší náklady na pořízení stínění

Nevýhody (nefinanční) nevyužití profesionála:

 1. Je nepravděpodobné, že by si zákaznice sama zvolila látku, jež byla vybrána designérkou, tedy mohlo by dojít ke špatnému sladění z hlediska estetiky
 2. Mohlo by dojít ke špatnému zaměření dekorací
 3. Pravděpodobně by zákaznice neuvažovala o použití úvazů, a pokud ano, jednalo by se zcela určitě o jejich klasické boční umístění, tedy ne takové, jaké je vidět u této realizace

detail stínění záclonou lyon 

 1. Volba umístění záclonové tyče je stěžejním prvkem interiéru, častým požadavkem pro zastínění je i podmínka zakrytí trubek topení, čemuž by se sama zákaznice ve snaze zkvalitnit design interiéru neubránila, přitom jak je vidět by to nebylo nezbytné (ale samozřejmě dražší).

Nevýhody (finanční) využít profesionála:

 1. Zaplatíte cestu designéra se vzorky k Vám (ale zase neutratíte za cestu do obchodu) 10Kč/km.
 2. Zaplatíte montáž a aranžování (ale neplatíte poradenství a návrhy).

zatažená záclona lyon 

Lze předpokládat, že dekorace oken většina domácností mění méně často než své auto, proto by se takové výměně mělo dát patřičné pozornosti. Objednat designérku není v žádném případě drahou záležitostí, ale skutečnou investicí do Vašeho bydlení. Kdyby šlo designérce primárně o Vaše peníze, rozhodně by dělala práci, která by byla více rentabilní a méně tvůrčí. Designéři naslouchají svým zákazníkům a hledají taková řešení, která jsou pro zákazníka schůdná. Ukázková realizace okna v kuchyni je toho zdařilým příkladem, kdy snad nejlevnější tyč na trhu nese jediný dekorativní prvek, který ale v celku působí jako promyšlený koncept, kterým i ve skutečnosti byl.

dekorace látkou lyon 

Závěr:

Designérka použila látku záclona Lyon (Styltex) a záclonovou tyč (Praktic). Přitom pokud budou v budoucnu uživatelé potřebovat zastínit okna během dne, mohou zakoupit opět levné horizontální žaluzie, které prakticky nezmění charakter designu, jaký byl určen společnými nápady designérky a zákazníka.

Autor: redakce Zaclona.cz

 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

 • Profesionální poradenství
 • Konzultace ve studiu
 • Konzultace u klienta
 • Odborné zaměření
 • Zajištění výroby
 • Šití
 • Odborná montáž
 • Aranžování
 • Tapetování a malba
 • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi