CZ DE IT
8. 11. 2012

Hledáte inspiraci pro střešní okno? Tady je!

Jak zastínit nebo jen ozdobit střešní okno? Možností je celá řada, stejně jako typů závěsných systémů, druhů materiálů a tvarů hotové dekorace.

šrámková střešní okno 12

Jednoduchá a přitom velmi efektní dekorace střešního okna. V horním okraji okenního výklenku je namontována hliníková kolejnička, na které je zavěšena nařasená barevná záclona. Pro výsledný tvar je důležitá délka záclony, aby pod látkovým úvazem spodní díl záclony dostatečně splýval a záclona nemohla vyklouznout.

šrámková střešní okno 9

Tentýž tvar záclony, tentokrát v jednobarevném provedení. Kontrastní barva úvazu opticky navazuje na barvu okenního rámu a nábytku a celou dekoraci zajímavě oživuje. K dotvoření tvaru jsou kromě látkových úvazů vhodné např.i jemné korálkové úvazy. V každém případě je nutné počítat s namontováním háčku na uchycení úvazu.

šrámková střešní okno 2

Kombinované střešní okno má plně funkční zastínění zajištěno dekorací ze závěsu. Tentokrát je závěs uchycen v horním i spodním okraji pomocí jednoduchých kolejniček, takže je možné s ním volně manipulovat. Horní okraje obou dílů závěsu můžeme ponechat spojené a odsunout pouze spodní část závěsu nebo odsuneme oba okraje souběžně a tím prosklenou plochu více uvolníme. Stejný závěs vč.uchycení se opakuje i na menším spodním okně.

šrámková střešní okno 1 

Opět jednoduché a velmi hezké zastínění, na které je podle potřeby možné použít průhledné záclony nebo krycí závěsy. Do stropu na okenním výklenkem a na spodní část výklenku jsou namontovány bílé kolejničky. Okraje záclon jsou zakončeny řasící páskou, která záclony jednak nařasí a jednak umožní uchycení na kolejničky.

šrámková střešní okno 3

Na závěr vysloveně romantická dekorace, kde se snoubí kombinace lehoučké růžovofialové organzy s jemným prověsem, vytvářejícím efekt baldachýnu a zdobným zakončením horního okraje s nařaseným volánem. K uchycení této dekorace slouží mosazné záclonové tyče. Pokud použijeme tento závěsný systém, můžeme ušít horní okraj dekorace s tunýlkem k navlečení na tyč a stejným tunýlkem zakončit i spodní okraj. Další možností je zavěšení na záclonové kroužky, které jsou součástí tyčí. Velmi zajímavě a moderně působí záclony nebo závěsy s narážecími kroužky, s nimiž se snadno manipuluje. Spodní část dekorace může být i jen volně přehozena za tyč a vytvořit tak v závislosti na zkosení stěny baldachýnový prověs.

Fotogalerie realizací Vladimíra Šrámková, DeCorynth studio

Autor článku: redakce Zaclona

 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

  • Profesionální poradenství
  • Konzultace ve studiu
  • Konzultace u klienta
  • Odborné zaměření
  • Zajištění výroby
  • Šití
  • Odborná montáž
  • Aranžování
  • Tapetování a malba
  • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi