CZ DE IT
30. 5. 2007

Ložní prádlo jako hotelový textil

Funkce ložního prádla vznikla již ve středověku jako potřeba zpříjemnit spaní, které se odehrávalo do té doby zejména pod lněným nebo kopřivovým povlakem slamníku. I když bylo zpočátku ložní prádlo také ze lnu (dostupná a vhodná rostlina) byl doplňováno různými drobnými motivy – tisky.

Tisky byly zpočátku modré, protože pouze indigo se nesepíralo. Odtud název “modrotisk“. Později s příchodem obchodu z Egyta a Asie se do střední Evropy dostala bavlněná plátna. I přes vysokou cenu se bavlna pro svoji jemnost, savost a stálost při praní rychle rozšířila do všech domácností. Dnes je bavlněné ložní prádlo nedílnou součástí každé domácnosti. Neméně podřadnými materiály pro výrobu ložního jsou dnes syntetické materiály jako je například „satén“, ovšem ten polyamidový. Stejně tak směsové materiály jako je bavlna/polyester nebo bavlna/polyamid, které terve čekají na své prosazení. Vězte že ve spánku se lidské tělo potí, bavlna pak tyto tekutiny přijmě ze všech vláken nejlépe a proto je na prvním místě v používání v případě ložního prádla.

Cena a kvalita:

Cena a kvalita ložních souprav se odvíjí od technologických postupů výroby. Nejlevnější je plátno většinou o nízkých gramážích1. Dále používáme ložní soupravy s keprovou a také atlasovou vazbou, to už jsou ale nejdražší výrobky, které nazýváme atlasgrádly nebo damašky. Nezřídka se setkáváme s ložními soupravami z úpletu, jenž společně s nemačkavou úpravou bavlněného saténu nebo krepu, zaujímají významnou příčku při energetické úspoře údržby. Nemusí se totiž žehlit protože mají nemačkavou úpravu. Pořadí pro posouzení ceny a kvality uvádí následující tabulka různých kvalit s údržbovými informacemi. Toto jednoduché schéma ukazuje základní parametry u sortimentu - ložní prádlo

                                                                                             

plátno krepové jersey
vazba   plátnová  plátnová  úplet
možnosti  tisk  tisk  tisk
gramáž  do 150g/m2  do 150g/m2  do 120g/m2
cena v bílém  od 270,- Kč bez DPH    
cena v barvě nebo tisku

od 300,- Kč bez DPH

 od 330,- Kč bez DPH  od 450,- Kč bez DPH
výhody  levný materiál, bvlna většinou z Ruska, v ČR uravovaná nemačká se   nemačká se
nevýhody  vysoký otěr, vazba není tolik pevná neprojde poslední fází hygienické údržby, totiž mandlováním za vysokých teplot

páře se

 uzávěr  hotelový/knoflíky hotelový/knoflíky

ZIP 

 životnost  5-7let  5-7let 2-5let
 úroveň zařízení *** *** ***
       
       

atlasgrádl / damašek bavlněný satén směsové materiály
vazba  atlasová keprová, atlasová různá
možnosti UNI barvy,

vytkávané vzorování

tisk UNI barvy
gramáž do 160g/m2 do 140g/m2
cena v bílém  od 460,- Kč bez DPH  od 560,- Kč bez DPH  od 490,- Kč bez DPH
cena v barvě nebo tisku

od 480,- Kč bez DPH

 od 600,- Kč bez DPH  od 510,- Kč bez DPH
výhody vazba může být i počesaná, což je příjemnější na omak, nižší gramáž není v případě atlasové vazby na škodu nemačká se, používá se kvalití egyptská bavlna nižší mačkavost díky příměsi syntetických vláken, dobře se udržuje a déle vydrží
nevýhody vysoká pořizovací cena praní pouze při nízkých teplotách

neznalost provozovtelů hotelů o výhodách směsových materiálů

 uzávěr  hotelový/knoflíky ZIP

hotelový/knoflíky

 životnost
 úroveň zařízení ****-* **** ***-**
       
       

 

Z tabulky je jasné jaké prádlo je výhodné pro jaký typ ubytovacího zařízení. Pevnost materálu nevykazuje vyšší číslo gramáže,ale hlvně vazba, která je použita při výrobě látky použité na ložní soupravy.

druhy povlečení

Údržba:

Údržba v pádelnách má dvojí metr, jednak pro kvalitnější materiály by se měla vybrat prádelna s novějšími pracími kountinuálním linkami, kde pračky nemají lopatky a prádlo se tak pere pouze samo o sebe. Tím se zabraňuje vyššímu otěru a déle vydrží. Navíc tyto linky mají přesně namíchaný poměr pracích prostředků (nepoužívají prášky, ale tektiny). Stejně tak tyto certiikované prádelny vykazují šetrnější ekologické parametry, jelikož dokáží hygenicky vyprat prádlo již při teplotě 40°C. V průměru perou na 60°C.

Barvy:

Barvy použité u ložních souprav jsou různé. Pokud se držíme segmentace trhu z marketingvého hlediska, nikdo by asi nekoupil výrazně dražší ložní soupravy s tiskem, které jsou tištěné raktivními barvivy, i když se s nimi setkáváme například u kvalitních zahraničních tištěných ložníh souprav pro domácnosti. Popávka je spíše po optimálně drahém zboží, tam je použito pigmentové barvivo. Sepírá se časem tak, že ložní soupravy vypadají vyšisované. Svou úlohu hraje ale také UV záření. U damaškového ložního prádla (světlých dstínů) se požívá reaktivní barvivo, které je použito již při barvení příze. Světé odstíny by tedy měly být pratelné na 95°C. Dražší tkaniny, ale musí také mít chlorostálou úpravu proti případnému tzv. stárnutí barev.

Poznámka:

gramáž se počítá v gramech na m2 , čím vyšší tím kvalitnější materiál a začíná někde na 110g/m2 a nepřesáhne 200g/m2

Autor: Ing. Pavel Žert – zakladatel e-shop HOTELOVÝ TEXTIL vedeným pro www.styltex.com


 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

  • Profesionální poradenství
  • Konzultace ve studiu
  • Konzultace u klienta
  • Odborné zaměření
  • Zajištění výroby
  • Šití
  • Odborná montáž
  • Aranžování
  • Tapetování a malba
  • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi