CZ DE IT
27. 7. 2009

Nábytek pro hotel & doplňky HOREKA

Než začneme hovořit o nábytku, měli bychom si specifikovat základní pojmy. HO-RE-KA znamená zkratku HOtely, REstaurace a KAnceláře. Hovoříme-li o nábytku, zahrnuje to vše, čím by mohl být hotelový pokoj, apartmán, lobby, restaurace, kancelář, recepce vybaveny, tedy od komod přes židle, křesla, sofa, stoly, postele a paravány, po nejrůznější doplňky v podobě váz, osvětlení, košů a dekorací.

Nábytek pro tento sektor u nás procházel vždy podobným vývojem, jako nábytek pro samotné domy a byty. Od dokonale zvládnuté truhlářské práce a originální tvary za dob první Republiky, přes objevení MDF a jejího masivního využívání typicky „zastydlého“ unifikovaného nábytku za dob po nástupu komunismu, po opětovné objevení klasických materiálů a tvarů, v rafinované kombinaci s „nepřírodním“ materiálem v současnosti. Povolení uzdy fantazie návrhářů nábytku a doplňků a stále silnější pronikání západních standardů a umu vyústily v pestrost nabídky v tomto sektoru, což jednoznačně pomáhá k „provzdušnění“ atmosféry v těchto zařízeních a zvětšuje konkurenční prostředí na trhu. Mnoho hotelů si uvědomilo, že  úroveň sladění textilní dekorace s nábytkem vytváří právě tu pravou atmosféru, kvůli které se hosté rádi vrací do toho určitého hotelu, do té určité restaurace a s nadsázkou do té určité kanceláře. To se odrazilo i v najímání specializovaných firem zabývajících se právě textilním vybavením a sladěním barevných tónů od ručníků přes povlečení až po závěsy s ostatním vybavením v podobě nábytku.

Požadavky na nábytek pro HO-RE-KA

Vrátíme-li se zpět k nábytku, tento však musí splňovat kromě estetických požadavků také určitou úroveň bezpečí pro své uživatele, tedy hlavně pro hosty a klienty. Toto se odráží například v požadavcích na nehořlavé výplně opěráků a sedáků židlí, křesel a sofa, ale též výběr druhu dřeva a laků vzhledem ke zplodinám, které se mohou uvolnit v případě požáru.
Nezbytností je též určitá „robustnost“ takového materiálu, jelikož bude používán v místech se zvýšenou frekvencí lidí, očekává se zvýšená zátěž a též vyšší míra opotřebení v poměrně krátkém čase. To se hlavně projevuje v nejslabších místech takového nábytku, jako jsou např. spoje u sedáku a opěráku.

Dalším atributem je opravdová praktičnost tohoto nábytku a specifické kusy, které jsou většinou masivně používány právě  např. v hotelových pokojích a apartmánech, jako tzv. „němý sluha“, popřípadě speciální kusy nábytku určené pro odložení kufrů, u restaurací a kanceláří např. odkladač na deštníky.

Spolupráce přináší úsporu času a peněz

Jelikož platí, že „čas jsou peníze“, vlastníci hotelů si povětšinou najmou interiérového architekta a interiérového designéra, kteří poté navrhnou jak rozložení nábytku v jednotlivých pokojích vzhledem k praktičnosti, schopnosti se po pokoji volně pohybovat, tak i sladění jednotlivých barev a materiálů. Tito architekti a designéři povětšinou spolupracují s dodavateli nábytku, kteří tak podle daných specifikací dodají vše. Protože většina takových dodavatelů si drží vzorky skladem, je jednodušší pro majitele hotelu i architekty si pokoj představit v konečné podobě i v reálu, nikoliv pouze jako počítačovou simulaci. Stejně tak důležité je i zjistit kvalitu zpracování takového nábytku. Každý takový dodavatel má též k dispozici barevný vzorník jak moření a laků, tak také materiálové a barevné vzorky určené pro čalounění. V případě křesel a sofa je též požadavek na možnou výměnu a vyčištění čalouněných částí, pakliže netvoří nedílnou součást (jako v případě napevno přidělaného sedáku).

Abychom vás však nezahlcovali pouhou teorií, představme si výše uvedené informace na konkrétním případě.

Materiál, jeho pěstování a vlastnosti

Každý kus dřeviny, který dorazí do výroby, pochází z plantáží, nikoliv z přírodního pralesa, díky čemuž se firma řídí zásadou trvale udržitelného rozvoje, podle mezinárodních standardů FGS, což je společnost pro certifikaci ekologického zpracování dřeva. Díky tomu je možné dosáhnout vysoké kvality takové dřeviny, což se pozitivně odráží i na celkovém vzhledu a použitelnosti.  

 • Hlavní dřevinou používanou pro výrobu nábytku, jež Styldes dováží,  jsou Mindi a Teak.

Melia Azederach, v Indonésii známý jako Mindi, v české verzi se jedná o Zederach Hladký, který patří do skupiny Meliaceae, roste hlavně v Oceánii a jihovýchodní Asii. I když má svůj původ v Himalájích, byl díky svým vlastnostem převezen a vysazován v oblastech subtropických a tropických pásem, například i v USA, kde se vyskytuje ve Virginii, na Floridě, v západním Texasu či v Kalifornii. Většinou se vyskytuje na otevřených místech, či v pralese, preferuje sušší půdu. Tato dřevina má středně vysokou odolnost vůči cizopasníkům, a běžným plísním. V našich zeměpisných šířkách je jeho podobnost nejbližší k dubu. Dorůstá do výšky kolem 40 metrů.

Hustota dřeva:  až 544 kg/m3

Tvrdost dřeva: 513 kg

Tectona Grandis, obecně známý jako Teak, patří do skupiny Verbenaceae. Původně pochází z oblasti jihovýchodní Asie, nicméně pro své vlastnosti se velmi rozšířil do mnoha oblastí v tropickém pásmu, jako jsou východní a západní Rovníková Afrika, na Kubě, na Jamajce, Trinidadu, Panamě či v Brazílii, vyskytuje se například i na Floridě. Teak se vyskytuje ve více barevných škálách, od zlato-hnědé, či tmavo-zlato-žluté, přes hnědou, čokoládově hnědou, pakliže se vystaví vlivům okolí. Vyznačuje se vysokou odolností vůči cizopasníkům (Isoptera, Lyctid, Bostrychid), je vysoce rezistentní vůči běžným plísním. Na plantážích roste do výšky kolem 45 metrů a pro svou schopnost rychle nabrat dřevní hmotu je velmi oblíbený. Další možné alternativy tohoto dřeva ve stálosti: Eben, Makore, Iroka, či Opepe.

Hustota dřeva: až 624 kg/m3

Tvrdost dřeva: 470 kg

Řada Moliano od společnosti Styldes, která tento nábytek do ČR a SR dováží, má ve svém sortimentu jak jídelní stoly, tak i stoly konzolové, konferenční, barové a odkládací. Stejně tak, pro celkové doplnění sortimentu, nabízí stejná řada též komody, šatní skříně a audio skříně, popřípadě k nim doporučované druhy židlí, křesel a sofa.

tobacco jídelní židle loom 

Zpracování dřeva a povrchová úprava

Nábytek je nejprve zabroušen, poté zahlazen, namořen (či natřen), opět zahlazen a opět natřen daným odstínem, nakonec je přidaná vrstva bezbarvého nátěru, který má jak celkově dotvořit podobu stolu, tak i ochránit moření, či lak nacházející se ve vrstvách pod tím.

Samotná deska stolu, která je z dýhy, je po stranách opatřena kovovým proužkem po celé délce stolu, což výrazně snižuje možnost příčného ohýbání a kroucení. Na výběr je z 11 druhů moření a stejného počtu laků, od světlých až po ty nejtmavší a netypické (například antická stříbrná), ikdyž moderní barvy. Každý kus nábytku je opatřen umělohmotnými koncovkami, které jsou na jednotlivých nohách a které zabraňují jak výraznému opotřebení nohou, tak hlavně poničení podlahy, bez ohledu na to, zda je  z přírodních materiálů, či  z lamina.

 • Jídelní stoly jsou jak v provedení klasickém, tak i rozkládací, přičemž je dbáno na to, aby části, které se rozkládají a na které je nutně vyvíjen tlak, nepodléhaly příliš velkému opotřebení, které by mělo vliv na celkovou kvalitu výrobku. U klasických stolů je možnost rozměru 150-240cm délky, při šířce 80-100cm, u rozkládacího stolu je 180-240cm délka, s šířkou 90cm. Obě varianty jsou o standardní výšce 78cm, což je obecně uznávaná výška jídelního stolu tak, aby bylo možné pod něj mimo jiné zasunout židli, a to včetně područek. Stoly jsou vyrobeny z kombinace masivu a dýhy, a to hlavně kvůli snadnější manipulaci, jelikož stoly pouze z masivu jsou z pravidla těžké a tudíž nevhodné do prostředí, ve kterém se předpokládá možná manipulace v rámci prostoru k tomu určenému, stejně tak i kvůli konečné ceně. Dalším důležitým aspektem je způsob zpracování tohoto dřeva, stejně tak i moření, popřípadě lakování tohoto nábytku. (způsob zpracování i další úpravy je stejný jak u stolů, tak i komod – viz výše).

ukázka rozkládacího stolu moliano moliano jídelní stůl

 • Konzolové, konferenční, barové a odkládací stoly – stejně tak, jako v případě jídelních stolů, jsou i tyto vyrobeny z masivu, popřípadě z kombinace masivu a dýhy, stejný proces úpravy zaručuje nejen stejný vzhled, ale též kvalitu.

moliano odkládací stolek

 • Konzolové stoly jsou ve stejné výši jako stoly jídelní (78cm), jsou však užší a kratší (konkrétně 45cm, resp. 130cm). Jejich použití je převážně určeno jako stůl ke zdi, na který jsou umístěny drobnosti (váza, prospekty, pohotovostní psací stůl) – konkrétně řada Moliano má též nižší, odkládací patro.
 • Konferenční stoly jsou ve výši 45cm, šířka 60, 70, či 90cm, délka 130, 160, resp. 180cm. Každý z těchto stolů má též, jako v případě konzolových stolů, nižší patro.

konferenční stolky

 • Barové stoly jsou nedílnou součástí nabídky prakticky každé sortimentní řady, kterou Styldes dováží. Standardní výška těchto stolů je 105cm, stejné postupy úpravy dřeva taktéž zaručují stejný vzhled a kvalitu. Tyto stoly jsou dodávány jako čtvercové stoly o straně 90cm, možné též jako klasické stoly o rozměrech 150x80x105cm, případně 180x90x105cm. Je bohužel smutnou pravdou, že v České republice se, z nepochopitelných důvodů, používání barových stolů příliš nerozšířilo, jistě by to znamenalo zvýšení atraktivnosti prostorů, ve kterých jsou nainstalovány a přilákání většího počtu zákazníků.
 • Odkládací stolky – v našich zeměpisných šířkách taktéž nejsou příliš rozšířeny, ovšem díky jejich rozměrům jsou vyhledávány jako náhrada konferenčních stolků v prostorově omezených místnostech. Rozměrově jsou ve tvaru čtverce o straně 60cm, výška jako v případě již zmiňovaných konferenčních stolků je 45cm. I odkládací stolky řady Moliano mají nižší patro.
 • Komody – díky stejnému procesu výroby je zaručen stejný vzhled, jako v případě stolů. Zde je třeba vědět, že komody se dělí na spodní část a část vrchní, popřípadě samostatnou. Tyto spodní části jsou opatřeny buď třemi, či čtyřmi dvířky, uvnitř je možné mít buďto pouze poličky, či kombinaci poliček a zásuvek. Kovová madla napomáhají k snadnému otevírání. Kvalita zpracování je garantována zkušenostmi s dlouhodobým dodáváním tohoto nábytku pro zákazníky z tradičních zemí výroby nábytku, jako jsou Itálie, či Španělsko, oblíbené jsou též v Německu, Velké Británii, USA či Spojených Arabských Emirátech. Vrchní část je možné mít dohromady se spodní částí, aby tak byla vytvořena vysoká komoda, či jako samostatnou část s nohami (na přání). Tato vrchní část má velké, prosklené a posuvné dveře pro zaručení snadné manipulace (viz obrázek). Rozměry vrchní části jsou 180x45cm o výšce 135/155cm, respektive 235/45/135cm.
 • Audio skříně jsou dodávány buď v kombinaci otevřených poliček a zásuvek, či otevřených poliček a uzavřených částí s dvířky, za nimiž jsou taktéž zásuvky. Výška je stejná u všech druhů audio skříní (51cm), délka je 174, 180, respektive 235cm.

Velice oblíbená je kombinace stolů řady Moliano s židlemi Baron, popřípadě s řadou Lloom, což je unikátní jak co do materiálů, tak i technologického postupu výroby.

Jedná se o židle a křesla, které mají kostru z masivu, na ní jsou nataženy ocelové drátky, na kterých je ve vysoké rychlosti v několika vrstvách natočen speciální skandinávský papír, který je poté ještě ošetřen buďto mořením, či lakováním. Díky tomu je dosaženo stejného výpletu na všech částech, tento výplet je tenčí, přesto je stálost takové židle vyšší, než by tomu bylo u běžného ratanu, stejně tak je i tento materiál bezpečnější a tudíž preferovaný při zařizování hotelů či restaurací.

Závěr:

O tom však, stejně jako o dalších výrobcích, jak jsou sofa, křesla a doplňky, Vám napíšeme v jednom z dalších článků. Líbily se Vám informace a chcete další? Napište nám!

 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

 • Profesionální poradenství
 • Konzultace ve studiu
 • Konzultace u klienta
 • Odborné zaměření
 • Zajištění výroby
 • Šití
 • Odborná montáž
 • Aranžování
 • Tapetování a malba
 • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi