CZ DE IT
27. 11. 2007

Přikrývka a polštář neboli prošívaný program pro hotelový textil

Dnešní technologicky otevřená doba nám nabízí hned několik variant při výběru přikrývek a polštářů pro hotelové účely. Jedná se především o variabilitu co se použitých materiálů týče.

Můžeme vybírat mezi nesměsovými materiály, směsovými, či živočišnými.

Začněme ale od začátku. Nejdůležitějším faktorem při výběru musí být účel použití. Terciální sektor je specifickým oborem, který se zabývá službami. Nejedná se tedy o domácí použití, i když by se v případě rodinných penzionků dala udělat vyjímka. Účelem použití myslíme zajména četnost používání. Dalším faktorem je způsob údržby, neboť je rozdíl mezi použitím výrobků například ve zdravotnictví a v již zmíněných penzionech malých kapacit s domácenským přístupem. Pak bychom neměli opomenout složení materiálu jak vnějšího, tak výplňkového. Posledním faktorem, když úplně vypustíme cenové relace, je použití prošití neboť jde o fixaci materiálů k sobě.

Svrchní materiály jsou řazeny podle způsobu údržby praní od 40°C do 95°C:

 • 40°C polyamidové a syntetické materiály jako je nylon nebo acetát (dnes spíše na ústupu) nebo takové s vnitřním výplňkem, který nesnese vyšší teplotu,
 • 60°C bavlna a směsové materiály s bavlnou /polyester (výhodná cena),
 • 95°C směsové materiály bavlna/polyester nebo polyester samostatně (příze použitá na materiály ale musí splňovat nejpřísnější normy).

Stupně celsia v sušičkách se pohybují od 60°C do 100°C pro údržbu tohoto zboží.

Přikrývka:

 Materiály používané uvnitř vykazují také kombinace a možnosti. U přikrývek je většinou při použití syntetických materálů jako je polyester do svrchního materiálu vloženo právě rouno, které se fixuje prošíváním. Jde o polyesterovou stříž různé kvality. Fixování tohoto rouna se docílí prošíváním a je u tohoto rouna vskutku jedno, jestli se prošije na efekt vlnkou nebo mřížkou.


Malý příklad ideální náplně přikrývky s PES rounem:

přikrývka CLIVE 95°C, váha náplně 1000g

náplň: 100% polyester duté konjugované vlákno, povlak: 35% bavlna/65% polyester, údržba: praní 95°, NEŽDÍMAT, sušení 60°, bezchlor.čištění, CERTIFIKOVÁNO


Všechny výrobky této řady lze prát a sušit v běžných i profesionálních prádelnách. Výrobek je vhodný pro alergiky na domácí prach a je certifikován na čistotu a hygienu peří - EN12935 (sterilizace náplně při teplotě 130°C).

Zde platí, čím vyšší váha (bráno váha rouna), tím vyšší tepelně izolační vlastnosti. Váha rouna 900-1000g je celoroční ideální přikrývka. Lze však také kombinovat tzv. dvojdekou, což je slabší a silnější svázané přikrývky na sobě. Slabší je pak možno použít v létě, silnější přes rok a oboje najednou v zimě. Přesný název je spínací přikrývka.

Dále u přírodních materiálů jako je ovčí vlněné rouno není v podstatě možné tyto přikrývky vyvářet a nejsou v ČR v hotelích moc rozšířené. Opakem je husí peří, jež je natolik fixováno do svrchního materiálu (dříve sypku) že vydrží delší cyklus praní. Někteří výrobci dokonce certifikují toto zboží na vyvářku. V tomto případě jde spíše o sušičky, které vrátí peří zpět jejich vlastnosti tím, že opět vzduchem vysuší na původní vlastnosti a vzhled. U těchto přikrývek je ale nutné fixoval peří do tzv. komůrek, které samy o sobě již tepelně izolační vlastnosti mají, to na první pohled pozníte prošíváním do čtverců.  

prachové peří peří


Malý příklad ideální náplně přikrývky s husím peřím:

 přikrývka PÉŘOVÁ 135x200, 95°C, váha náplně 1100g

náplň: 15% prachové peří, 85% peří, povlak: 100% bavlna vysrážená, údržba: praní 95°, NEŽDÍMAT, sušení 60°, bezchlor.čištění, CERTIFIKOVÁNO


 Všechny výrobky této řady lze prát a sušit v běžných i profesionálních prádelnách. Výrobek je vhodný pro alergiky na domácí prach a je certifikován na čistotu a hygienu peří - EN12935 (sterilizace náplně při teplotě 130°C).

Všimněte i procentuelní manipulace procent směsi mezi prachovým a normálním výplňkovým peřím. Zde platí zásada, že čím více prachového peří v procentech, tím vyšší cena. Přikrývka je sice lehčí a vlastnostmi ideálnější ale výhodná je spíše pro komfortnější požívání nebo do apartmánů. 15/85 je nejběžnější kombinací.

Polštář:

 Je ideální vybírat v dražších cenových kategoriích a hlavně musí být prošívaný. Tady se ovšem má na mysli prošev svrchních vrstev, né prošití naskrz. Festové polštáře mohou mít až 3 vrstvy než se dostaneme na náplň, uděláme li si průřez polštářem. Je to z důvodů vyšší pevnosti a prošev se skládá ze svrchního materiálu, střední vrstvy z vatelínu nízké gramáže a poslední vrstvy – vlizelínu. Pak teprve následuje vnitřní náplň, tudíž celková gramáž výrobku je vyšší než u neprošívaného. Gramáž by měla uvádět vždy váhu náplňě, ne celkovou váhu výrobku! U polštářů, kde náplní je polesterové vlákno – kuličky (vlákna od výroby shluknutá do malých vloček), mimochodem, dnes s největší prodejní četností, je ideální mít zipový uzávěr. To pro případ jednoduchého doplnění vloček. Polštáře mají hustější prošev, pro komfortnější spaní.


Malý příklad ideálního polštáře s husím peřím:

polštář PÉŘOVÝ 70x90 cm, 95°C, váha náplně 1200g

náplň: 10% prachové peří, 90% peří, povlak: 100% bavlna vysrážená, údržba: praní 95°, NEŽDÍMAT, sušení 60°, bezchlor.čištění, CERTIFIKOVÁNO


Malý příklad ideálního polštáře s výplňí – PES kuličky:

polštář CLIVE 95°C, váha náplně 870g

náplň: 100% polyester KULIČKY z dutého vlákna, povlak: 35% bavlna 65% polyester, údržba: praní 95°, NEŽDÍMAT, sušení 60°, bezchlor.čištění, PRO©ITÝ, CERTIFIKOVÁNO


 souhrn ložního sortimentu

Tepelné vlastnosti polesterových vláken se odvíjí od jejich průřezu a množství. Proto je důležité neopomenout se zaměřit na objednání „dutého vlákna“. Antialergických je pak většina výrobků, které jsou ze syntetických nebo směsových materiálů a nebo těch, které se dají vyvářet. To by dodavatel měl doložit certifikáty z výzkumných ústavů.

Problematické je ale ošetřování výrobků při vysokých teplotách s dlouhou vyvářkovou etapou praní a krátkou etapou sušení při vysokých teplotách. Svou úlohu pro bezvadný postup údržby hraje celkový přístup prádelny nebo vlastní hotelové prádelničky. Ne vždy je pak účelné dodržovat striktně normy pro hygienické praní prádla. Důležité je si výrobek v prádelně odzkoušet. Technologie praní jsou již dnes na úrovni hygienické údržby prádla i při nížších teplotách.

Budoucnost:

 Budoucnost patří sice nano vláknům, ale dnes se již můžeme setkat například s micro-fibre vlákny, které jsou velmi jemné a příjemné na omak při použití v plošných textiliích. Nebo svrchními látkami s velmi klouzavým omakem, což je výhodné na čas, například při převlíkání postelí.

Autor článku: Ing. Pavel Žert – zakladatel e-shop HOTELOVÝ TEXTIL vedeným pro www.styltex.com

Normy, které jsou zásadní jsou vedeny v následující literatuře:

[1]ČSN P ENV 14237 (80 4110) Textilie ve zdravotnictví
[2] PNJ 593-80-2001 PRÁDLO PRO ZDRAVOTNICTVÍ Technické požadavky (vydal Textilní zkušební ústav)
[3] PNJ 564-80-98 Hotelové prádlo - Technické požadavky (vydal Textilní zkušební ústav)
[4] ČSN EN 340 (83 2701) Ochranné oděvy. Všeobecné požadavky
[5] §9 a §10 zákona č. 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele
[6] ČSN EN 23758 (800005) Textilie. Symboly pro ošetřování
[7] PNJ 594-80-2002 TEXTILIE. HODNOCENÍ JAKOSTI PRANÍ (vydal Textilní zkušební ústav)
[8] Zásady pro odborné ošetření zdravotnického prádla (vydala Asociace prádel a čistíren)

 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

 • Profesionální poradenství
 • Konzultace ve studiu
 • Konzultace u klienta
 • Odborné zaměření
 • Zajištění výroby
 • Šití
 • Odborná montáž
 • Aranžování
 • Tapetování a malba
 • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi