CZ DE IT
23. 7. 2014

Věděli jste, že tepelný šok může poškodit i vaše okno s neodborně namontovanou plissé žaluzií?

Zaujala mě problematika možného vzniku prasklin okenních tabulí při neodborné montáži plissé žaluzií a protože jsou tyto žaluzie stale častěji využívané, ráda bych na ni upozornila.

 

Uvědomíte-li si, že neodborná montáž čehokoliv může zapříčinit v budoucnu problémy, nepřekvapí vás, že na první pohled jednoduchá montáž plissé žaluzií přináší svá rizika. Proč může sklo prasknout? Nebojte se, stínění plissé žaluziemi není v tomto případě hlavním iniciátorem. Nesprávně nainstalované žaluzie však mohou být jednou z mnoha příčin.

Přechodné období, tedy  podzim a jaro je pro výskyt těchto problémů nejrizikovější. Okna, která jsou nejvíce ohrožená a kde se zastínění žaluziemi nejčastěji využívá,  jsou ve většině případů orientovaná na jihovýchod, příp.jih nebo západ. Pokud si uvědomíme, jaké vysoké teplotní rozdíly mohou být mezi dnem a nocí, dojde nám, že se sklo po ránu ohřeje rychleji než okenní rám. Na okna s touto orientací by měla být používána skla, která mají minimálně řezné hrany zabroušené. Tím vyloučíme "připravenost" skla k prasknutí vlivem termických vlivů. Optimálním řešením v této situaci by bylo, kdyby na všech takto orientovaných oknech bylo použita kalená skla. V případě trojitých izolačních skel je doporučováno použití minimálně vnitřního skla kaleného. Efekt tepelného šoku je použitím kalených skel vyloučen.

Umístění plissé žaluzie může být tedy iniciátorem, ale ne příčinou prasknutí skla. Jak poznáme, že nám sklo prasklo díky termických změnám? Termická prasklina má jasný vzhled, který můžeme pozorovat 90° od okraje a to jak horizontálně, tak i vertikálně. Dále můžete pozorovat prasklinu, jak se rozvětvuje vějířovitě. Několik dalších přičin může být například částečné a nárazové zastínění (převis střechy, stromy, markýzy), vnitřní a vnější clonění proti slunci (plissé žaluzie namontované příliš těsně u skla), pomalování nebo polepení vnitřního clonění (tmavé barvy, plakáty), topné těleso (příliš malá vzdálenost od vnitřní tabule), příliš hluboké zasazení do drážky (v půdních prostorách přes 30mm). Před montáží plissé žaluzie je dále důležité uvědomit si, zda  máme na okenních sklech například antireflexní folie, při kterých by mohlo mezi žaluziemi a folií vznikat nežadoucí tepelné zvýšení.

Naši technici prošli odborným školením a ví, jaké plissé žaluzie vybírat i jak je namontovat, aby k tepelnému šoku nemohlo dojít. Zkrátka, pod našima rukama se o okenní tabule nemusíte bát a můžete vybírat žaluzie, jaké si jen přejete.

FOTO (Hunter Dougles / Gardinia)

 

Zpět do kategorie

Barbora Grymová (Praha)

Člověk tvořící si interiér hledá krásu, účel, emoce. Hlavně však hledá sám sebe...

Služby   

  • Profesionální poradenství
  • Konzultace ve studiu
  • Konzultace u klienta
  • Odborné zaměření
  • Zajištění výroby
  • Šití
  • Odborná montáž
  • Aranžování
  • Tapetování a malba
  • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi