CZ DE IT
2. 6. 2012

Ručně vyráběné koberce

Koberce, ať už kusové nebo v metráži, si stále nacházejí cestičku do nejedné domácnosti, kde pomáhají vytvářet pocit útulností a hřejivosti. Mezi oblíbené artikly patří i kusové ručně vyráběné koberce. Jaké jsou způsoby jejich výroby? 

Koberce ručně tkané

Používá se jednoduchý stav a to tak, že se provážou dvě řady uzlů a potom se protáhne útková nit,která se pevně dorazí železným hřebenem a vlas se zhustí. Vzor na koberci se docílí střídáním různě barevných nití. Podélné okraje se ještě ručně obšijí hrubší bavlněnou nití a nakonec se přistřihnou třásně neboli konce osnovních nití, které se mohou i zauzlovat a sestřihne se vlas koberce.

Koberce ručně vázané

Jejich výroba je možná dvěma základními způsoby. V prvním možném pracovním postupu uvazuje tkadlec na bavlněnou osnovu vypnutou do tkacího rámu uzlíček po uzlíčku barevnou přízi v požadovaném pořadí, až se celá plocha koberce vyplní ornamentem. Potom se osnovní nitě přestřihnou několik centimetrů od okraje flóru a vytvoří z nich třásně. Druhým způsobem výroby ručně vázaných koberců je vázání uzlíků přes tzv.planžetu. Vzniklé smyčky se poté rozřežou žiletkou. Koberce vyrobené tímto způsobem mívají „brázdičky“ po rozřezání.

Koberce ručně vpichované

Vlas se všívá do základny vypnuté v rámu. Jehlový systém propichuje tlakem jehly nosnou tkaninu. Vlasové nitě jsou zachyceny háčkem pod jehlou a vytvoří se tak smyčka. Po vytažení jehly z nosné textilie se textilie posune o určitou délku a celý proces všívání se opakuje. V případě výroby koberců s řezaným vlasem jsou háčky pod jehlami opatřeny řezným nožem. K rubu koberce se přidávají sekundární vrstvy z tkaných nebo netkaných textilií nebo latexových zátěrů, které slouží k zafixování smyček a k vyztužení koberce.

jacaranda 3   jacaranda 1  

Hlavní zásady údržby koberců

Každý z ručně vyráběných koberců pouští první 3-4 měsíce vlas, tzv. „líná“. Jedná se o přirozenou vlastnost těchto koberců, která vzniká díky ručnímu zastříhávání vlasu. Dbejte na pravidelné luxování za pomocí klasické hubice, bez použití rotačního kartáče, který vlákna zbrušuje a ničí. Smyčky a dlouhý vlas je potřeba luxovat opatrně. Občas koberec, pokud je to možné, vezměte ven a protřepejte jej, aby se vyrovnal vlas. Pro ruční čištění použijte vlažnou vodu se šamponem nebo prostředkem na koberce s Ph-neutral. Osvědčeným prostředkem na mokré čištění je i mýdlová voda. Polyesterové koberce je možné čistit běžným čistícím prostředkem. Koberce vpichované je zakázané čistit mokrou cestou, neboť by mohlo dojít k rozpuštění organického lepidla, kterým je zpevněna spodní strana koberce a ke zvlnění.

Nabídku ručně vyráběných koberců firmy jacaranda logo naleznete na www.amadeopodlahy.cz

Autor článku: redakce Zaclona.cz

 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

  • Profesionální poradenství
  • Konzultace ve studiu
  • Konzultace u klienta
  • Odborné zaměření
  • Zajištění výroby
  • Šití
  • Odborná montáž
  • Aranžování
  • Tapetování a malba
  • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi