CZ DE IT
25. 8. 2008

Záclonové tyče a záclony jako dekorace, roleta jako prvek stínění – kombinace dvou systémů.

V zásadě se dá kombinovat všechno se vším, pokud nám v tom nezabrání fyzikální zákony. Kombinování rolet a záclon je již nyní zcela běžným obrázkem při mnoha realizacích našich designérů.

Jaké důvody vedou zákazníky (investory) k tomu, že upouštějí od tradičních kombinací záclon a závěsů, a především dekorační látky nahrazují jinými prvky stínění, může být námětem dlouhých polemik, z naší strany si dovolujeme vyslovit dva z desítek možných:

 1. Jednoduchost (nenápadnost)
 2. Ekonomika (úspora)

Jednoduchost (nenápadnost)

Z obrázku je patrné, že roleta v zataženém stavu se skrývá nejen za závěsným systémem, v tomto případě za záclonovou tyčí, ale i za řasením záclony. Systém se tedy tváří tak, že se v místnosti vůbec nenachází. Odpadne tím starost s volbou barevnosti druhého prvku interiéru, a celý interiér je tím jakoby nadlehčen. Volba látkové rolety paradoxně v tomto smyslu činí pro svou neviditelnost mnohem více, nežli například hojně užívaná horizontální žaluzie. Přitom stejně jako horizontální žaluzie můžeme použít jednoduchou bílou barvu, protože funkci stínění využíváme zpravidla ve večerních hodinách, anebo při velkém oslunění. Bílá plocha proto není přímým tvůrce designu interiéru, ale zase jej nikterak nenaruší.

zatažené rolety pro večerní provoz interieru

Ekonomika (úspora)

Uvědomte si především plochy, které se snažíte zakrýt. Zatímco roletovina je rovná jako papír a zakrývá převážně okenní tabuli, dekorační látka (závěs) přesahuje šíři okna o cca 15cm na každé straně, k tomu je dvojnásobně řasen, což znamená jen na spotřebě materiálu téměř dvojnásobek. K tomu je potřeba připočítat obrovskou škálu vzorů a celkovou vyšší cenu za metr materiálu, oproti takřka typizovaným roletovinám, které se vyrábějí v mamutích podnicích mimo Evropu. I když je roletovina osazena mechanismem pro její ovládání, stále vychází celkové srovnání cen výrazně ve prospěch roletoviny.

záclona s úvazy a látková roleta v harmonické sestavě

Závěr:

Dalo by se říci, že není špatné dekorovat okna jen záclonkou a díky tomu nejen ušetřit, ale zároveň nezahltit moderní tvář interiéru. Zastínění se ale stejně nevyhneme a je opravdu otázka, zdali není škoda vyloučit závěs jako dekorativní prvek. Interiér je odrazem duše člověka, a proto záleží vždy na přání uživatele. Jak je patrné z realizace, i šetřit se dá elegantně.

Autor článku: Ing.K.Smejkal

 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

 • Profesionální poradenství
 • Konzultace ve studiu
 • Konzultace u klienta
 • Odborné zaměření
 • Zajištění výroby
 • Šití
 • Odborná montáž
 • Aranžování
 • Tapetování a malba
 • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi