CZ DE IT
18. 10. 2019

Art deco jako inspirace při zastínění oken

Art deco - dekorativní styl nesoucí prvky kubismu, funkcionalismu a doznívající secese. Jeho znakem jsou jednoduché geometrické linie a charakteristické jasné odstíny studeného barevného spektra, jako je námořnická modrá, šedá, korálově červená nebo barvy kovu.

 

U nás je neznámější a nejdostupnější tzv.české art deco, vytvořené na objednávku T.G.Masarykem jako styl reprezentující novou republiku. V současných interierech je upřednostňována kombinace s jednotlivými kusy nábytku a drobnějšími doplňky, které tak lépe vyniknou.

Řešení zastínění oken ve stylu art deco je vcelku neobvyklé, a o to zajímavější je práce počínaje návrhem přes výběr materiálů až po realizaci. Realizace v soukromé části domu navazuje na úspěšnou instalaci dekorací s tvarovanými pelmety, popsanou v minulém článku. Stejně jako v zasedací v místnosti byla i zde důležitá inspirace zařízením pokojů s charakteristickými tvary nábytku. Barvy návrhů  řešení zastínění do určité míry ovlivnily hlavně odstíny koberců.

Pro variantu, kterou naši klienti schválili, jsem navrhla kombinaci materiálů z kolekce Prestigious. Základem je závěs Cassandra 3594 v barvě 627 Palm s nezaměnitelným designem s prolínáním pravidelně se opakujících geometrických tvarů a ladných zvlněných křivek. Jako doplněk jsem zvolila závěs Tamara 3597 v téže barvě. Jednobarevný materiál s vytlačovaným vzorem dává vyniknout tvarovaným bočním dílům pelmetů a opakuje se na úvazech závěsů. V dalším pokoji jsem zachovala stejný tvar pelmetu i dekorace. Vzor a barvy materiálů kolekce Ishine, které jsem zde použila, jsou již natolik výrazné, že složitější tvarování pelmetu by celkový dojem rušilo. 

Pokoje jsou zdárně dokončeny a naši klienti se rozhodli dále pokračovat úpravou kanceláří. A jak jinak, než opět v oblíbeném stylu art deco. 

FOTO (STYLTEX)

 

Zpět do kategorie

Blanka Sezemská (Praha)

Detaily dělají krásu...

Diskutujte s námi